سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ Tuesday 3 October 2023

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان:

طرح ملی ایران نوآفرین به نمایشگاه الکامپ می‌آید

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان گفت: طرح ملی ایران نوآفرین در نمایشگاه الکامپ خوزستان رونمایی می‌شود.

به گزارش ایرنا علی صالح نساج روز چهارشنبه در نشست خبری نمایشگاه الکامپ خوزستان (دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، دولت الکترونیک و استارتاپ‌ها) در محل استانداری خوزستان افزود:سیاست‌های دولت در راستای توسعه کسب و کار و ایجاد اشتغال است تا با پرورش طرح‌های فناورانه منجر به اشتغال با هزینه کم شود.

وی با بیان اینکه طرح ملی ایران نوآفرین یک طرح جامع در حوزه نوآفرینی کشور است بیان کرد: این طرح امکان رشد و شکوفایی در حوزه نوآفرینی را از طریق تسهیل دسترسی به اطلاعات و امکانات موردنیاز ذی نفعان اصلی این حوزه و یکپارچه‌سازی آنها، فراهم می آورد.

وی افزود: این طرح به همت سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری معاونت علمی و فرهنگی ریاست جمهوری، سازمان نظام صنفی رایانه‌‏ای کشور و صندوق نوآوری و شکوفایی کشور راه‌‏اندازی شده‏ که ساده ‌سازی، ایجاد شفافیت و یکپارچه‌سازی فرآیند ارایه خدمات، تسهیل سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها و ارایه مشوق‌ها به آنها، تسهیل ارتباط فعالان حوزه کارآفرینی با مراکز دانشگاهی، علمی تحقیقاتی و مراکز رشد، ایجاد و تشویق کسب وکارهای نوآور وخلاق از جمله مزایای آن است.

صالح نساج با اشاره به اینکه ۶ طرح حمایتی زیر مجموعه طرح ملی ایران نوآفرین قرار دارد گفت: طرح نخست آن حمایت از شرکت های نوپا است که تا سقف یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال وام با سود چهار درصد در اختیار شرکت ها قرار می دهد.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان طرح دوم را ایجاد شتاب دهنده با تسهیلات ۱۰ میلیارد ریال با تنفس یک ساله و سود ۱۰ درصد بیان کرد و ادامه داد: مراکز شتاب دهنده در مجموعه های مختلف مثل مراکز صنعتی و دانشگاه های می توانند از صاحبان ایده حمایت کنند تا ایده به عمل و محصول تبدیل شود.

وی گفت:طرح حمایتی سوم حمایت از ایجاد صندوق های سرمایه گذاری جسورانه تا سقف ۱۰۰ میلیارد ریال است؛ صندوق های حمایت در زمینه کسب و کار فناورانه ای که احتمال خطر پذیری بالایی دارند می توانند سرمایه گذاری کنند.

صالح نساج با اشاره به اینکه پلت فرم های کسب و کار حمایت چهارم طرح ایران نوآفرین هستند توضیح دلد: خیلی از پلت فرم ها در کارهای روزانه ما مانند سفارش یک محصول یا درخواست ارایه یک نوع خدمت هستند که در قالب وام ۳۰ میلیارد ریالی از نوع پلت فرم حمایت می شود و در همین قالب به افراد زیر مجموعه برای خرید تجهیزات هر نفر وام ۵۰۰ میلیون ریالی تخصیص داده می شود.

وی ادامه داد: طرح ششم حمایتی مربوط به اصنافی است که در حوزه فناوری آی تی و آی سی تی فعالیت می کنند و به ازای آن فردی که استخدام می کنند تا سقف یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال وام تعلق می گیرد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان با تاکید بر اینکه تمامی افراد طرح ایران نوآفرین شامل حمایت های مالیاتی و تامین اجتماعی می شوند گفت: همه شرکت های نوپا یا شرکت هایی که در این عرصه شروع به کار می کنند نیاز به حمایت دارند و این حمایت ها می تواند در قالب های مختلف باشد.

وی ادامه داد: زمانی که اپلیکیشن تاکسی در کشور راه اندازی شد در برخی شهرها تعطیل شد ولی حمایت هایی که در قالب طرح نوآفرین ارایه می شود مصونیت حقوقی به مجموعه ها می دهد.

صالح نساج در خصوص اقداماتی که برای ایجاد زیرساخت های کسب و کار مجازی در روستاها انجام شده گفت: برای توسعه اشتغال در روستاها تلاش شد تا زیرساخت های مورد نیاز برای کسب و کارهای مجازی را فراهم کنیم و در فازهای مختلف براساس جمعیت روستا گام برداشته شده تا پوشش دیتا را در مراکز روستایی داشته باشیم.

نمایشگاه الکامپ خوزستان از نهم تا دوازدهم آبان ماه با حضور ۳۰ دستگاه دولتی و ۳۰ شرکت خصوصی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی اهواز برپا می شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of