شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ Saturday 20 April 2024

اجرای احداث بند بتن غلطکی پایان یافت

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی خوزستان گفت:عملیات ساخت بند بتن غلطکی در مدت سه ماه با ۱۰۰درصد پیشرفت فیزیکی به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان مهراج خائیز معاون آبخیزداری گفت: عملیات ساخت این بند بتن غلطکی به دلیل زیر آب رفتن راه های دسترسی به واسطه سیل فروردین ۹۸ از اواخر خرداد ماه پس از فروکش کردن تراز آب در مخزن سد کرخه آغاز شد و در مدت سه ماه با ۱۰۰درصد پیشرفت فیزیکی به بهره برداری رسید.
وی افزود: مبلغ اولیه پیمان ۱/۹ میلیارد تومان بوده و تامین اعتبار اجرای این طرح از محل اعتبارات متوازن صورت پذیرفته است.ایشان در ادامه گزارش افزود: حجم مخزن این طرح ۲۸۰ هزار متر مکعب و حجم بتن غلطکی به کار رفته در بدنه۱۴ هزار متر مکعب و طول تاج ۷۵ متر و ارتفاع آن از تراز پی ۱۳ متر و عرض در پی ۳۰ متر می باشد.
خائیز ادامه داد: این ششمین بند با مصالح بتن غلطکی است که در حوزه کرخه اجرا گردیده و در حال حاضر نیز سه بند دیگر نیز به طور همزمان در حال احداث بوده که شامل یک بند با مصالح بتن غلطکی و یک بند دیگر با مصالح سنگ و سیمان می باشد.
وی اظهار کرد:این سازها در حوزه قلا سوره و قلعه رزه واقع شده اند که علاوه بر تامین اهداف از پیش تعیین شده(کنترل رسوب و سیل) حوزه نشینان در محدوده اطراف این طرح نیز از مزایای آن بهرمند خواهند شد.
بند های فوق و الذکر در شمال استان خوزستان و در ۴ کیلومتری شهرستان اندیمشک قرار دارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of