یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ Sunday 19 May 2024

اجرای مدرن‌ترین شیوه آبیاری در مزارع نیشکر

هجدهمین کنگره علوم خاک ایران امروز سه‌شنبه (۱۰ بهمن‌ماه) با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با شعار «مدیریت احیاگر و چالش‌های خاک» به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان برگزار شد.

هجدهمین کنگره علوم خاک ایران امروز سه‌شنبه (۱۰ بهمن‌ماه) با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با شعار «مدیریت احیاگر و چالش‌های خاک» به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، در این کنگره، مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در مورد سیستم آبیاری کم‌فشار و نقش آن در بهره‌وری آب در زراعت نیشکر سخنرانی کرد و به تشریح دستاوردهای صنعت نیشکر در این حوزه پرداخت.

دکتر عبدعلی ناصری با تأکید بر نقش مهم صنعت نیشکر در مقابله با بیابان‌زایی، بیان کرد که کشت نیشکر در ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان، از شکل‌گیری کانون‌های جدید گردوغبار جلوگیری کرده و مانع از فرسایش خاک شده است.

تحوّل در سه حوزه محیط‌زیست، اشتغال و تولید با زهاب نیشکر
وی از طرحی برای کنترل کانون‌های ریزگرد در جنوب خوزستان خبر داد و گفت که این طرح، مساحتی بالغ بر ۳۵ هزار هکتار از جنوب منطقه جفیر تا شمال خرمشهر را شامل می‌شود و در صورت موافقت مسئولین مربوطه با واگذاری این زمین‌ها، توسعه کشاورزی با استفاده از زهاب نیشکر آغاز می‌شود و در سه حوزه محیط‌زیست، اشتغال و تولید تحوّلی در منطقه ایجاد خواهد شد.

استاد گروه آبیاری و زهکشی دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه به شیوه آبیاری «هیدروفلوم» در مزارع نیشکر اشاره کرد و آن را یکی از مدرن‌ترین روش‌های آبیاری در دنیا برشمرد که بهره‌وری آب را به نحو مطلوبی ارتقا داده است.

ناصری با بیان اینکه میانگین راندمان آبیاری در کشور حدود ۳۰ درصد است، اظهار کرد که صنعت نیشکر توانسته بر پایه آبیاری «هیدروفولم»، به راندمان ۵۰ برسد که این رقم برای آبیاری سطحی نه‌تنها در کشور، بلکه در دنیا قابل‌توجه است؛ درعین‌حال، طرح‌های تحقیقاتی متعددی در این صنعت به‌منظور افزایش بهره‌وری آب در حال انجام است.

در کنار روش آبیاری هیدروفلوم، سامانه آبیاری زیرسطحی قطره‌ای به‌صورت پایلوت نیز در این صنعت، در دست اجراست تا پس از پشتِ سر گذاشتن آزمایش‌های اولیه، در سطحی وسیع به کار گرفته شود. این روش، بهره‌وری مصرف آب را به طور چشمگیری افزایش خواهد داد.

اهمیت توجه به فرسایش خاک توسط مسئولان
در هجدهمین کنگره علوم خاک ایران خیام نکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز بر لزوم اهمیت توجه به فرسایش خاک توسط مسئولان کشور تأکید کرد و گفت: در هر هکتار خاک حدود ۱۶.۷ میلیون تن فرسایش داریم که این رقم قابل‌توجه است.

کنگره علوم خاک ایران هر دو سال یک‌بار به میزبانی یکی از مراکز علمی برگزار می‌شود و امسال هم به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی خوزستان ۱۰ تا ۱۲ بهمن‌ماه به‌صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان جایگاه بزرگی در جنوب غرب کشور دارد و این دانشگاه توانسته نقش اساسی در دستاوردهای کشاورزی استان خوزستان ایفا کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of