سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ Tuesday 23 July 2024

رئیس دبیرخانه ساماندهی مشاغل خانگی در اهواز:

باید به گونه ای عمل کرد که مشتریان سراغ تولید کنندها بروند

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: در اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی به دنبال این هستیم که مشتریان به سراغ تولیدکنندگان بروند.

به گزارش مهر، مهناز امامدادی ظهر امروز در کارگاه آموزشی یک روزه الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در اهواز با حضور ارسلان غمگین سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، رئیسان و کارشناسان اشتغال ستادی و اجرایی در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان برگزار شد، تأکید کرد:‌ باید محصولات مشاغل خانگی به جایگاهی برسد که خود مشتریان به سراغ تولیدکنندگان بروند و مشکلی در بازاریابی وجود نداشته باشد.

او گفت: ۳۲۰ رشته مشاغل خانگی از جمله قالی‌بافی، خیاطی، پرورش دام و طیور، گیاهان دارویی، تراش سنگ‌های قیمتی، آی تی، آی سی تی، تولید محتوا، انیمیشن و صنایع تبدیلی و تکمیلی مربوط به جهاد کشاورزی داریم که بیشترین متقاضی را دارند. البته در مشاغل خانگی رشته‌های قدیمی را کنار نمی‌گذاریم و همواره توسعه، نوآوری و خلاقیت در آنها را در دستور کار داریم و در کنار مشاغل سنتی به رشته‌های جدید نیز می‌پردازیم.

وی افزود: مشاوره‌های تلفنی، ویراستاری و ترجمه متون از جمله مشاغل خانگی جدیدی است که با توجه به جمعیت فارغ‌ التحصیل به آن توجه داریم و سعی در گسترش این مشاغل هستیم.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی گفت: وابستگی زیاد متقاضیان مشاغل خانه به تسهیلات و وام یکی دیگر از مشکلات است در حالی که معتقدیم کاری که با وام شروع می‌شود نمی‌توان بر پایداری و سطح درآمد آن برنامه‌ریزی کرد و پایداری و درآمدزایی نخواهد داشت اما متاسفانه اغلب متقاضیان امید و نگاه شان به تسهیلات است و تلاش مان براین است که وابستگی به تسهیلات را کاهش دهیم.

وی افزود: موضوع مهم استفاده درست از تسهیلات است در حالی که افراد بدون اطلاع کافی از رشته‌ فعالیت خود و بازار کار آن درخواست دریافت تسهیلات می‌دهند و خود را بدهکار می‌کنند و بعد هم در شغل خود موفق نمی‌شوند.

امامدادی گفت: شروع کارها بدون مطالعه لازم یکی از مشکلات است. باید شناخت کافی از بازار داشته باشند. میزان علاقه افراد نیز در این اشتغال مهم است.

همچنین حسینی نژاد معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با اشاره به نقش کسب و کارهای خرد در اشتغال استان گفت: کسب و کارهای خرد بیشتر رشد می کنند و از بازدهی بیشتر و انحراف کمتری برخوردار بوده و سهم بیشتری را در اشتغال به خود اختصاص داده اند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of