یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ Sunday 19 May 2024

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان:

وزارت امور خارجه در رفع موانع صادرات به عراق همکاری کند

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به چالش‌های موجود در روند صادرات کالاهای تولیدی به کشور عراق، گفت: برای رفع موانع به وجود آمده در این زمینه نیاز به ورود و اقدام وزارت امور خارجه داریم.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا امید حاجتی شامگاه شنبه در نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در سالن شهید رجایی استانداری خوزستان اظهار داشت: با وجود فعالیت مرزهای مشترک خوزستان با کشور عراق انتظار می رود که سهم استان در صادرات افزایش بیشتری پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه با وجود همجواری بخش عظیمی این مرزها با استان خوزستان، شاهد چالش هایی هستیم که منجر به بی انگیزگی تجار می شود، گفت: رفع قسمت مهمی از این مشکلات نیاز به هماهنگی های لازم در سطح ملی دارد و بر همین اساس باید وزارت خارجه در جریان مطالبات و خواسته های فعالان اقتصادی استان قرار گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان یادآور شد: تسهیل در رفع این موانع می تواند در افزایش سهم صادرات استان بیش از پیش تاثیرگذار باشد.

شناسایی بازارهای جدید برای تولیدات خوزستان

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان همچنین شناسایی بازارهای جدید برای صادرات کالاهای تولیدی استان را ضروری خواند و بر اعزام هیات های بلند پایه تجاری به کشورهایی که ظرفیت لازم برای واردات کالاهای خوزستان را دارند تاکید کرد.

حاجتی ادامه داد: از طریق این هیات ها نیازسنجی های لازم در راستای میزان و نوع محصولات صادراتی را باید روشن و شفاف کرد.

وی با اشاره به صدور مجوز مرز هوایی دزفول برای صادرات محصولات کشاورزی ارگانیک گفت: فعالیت این مرز هوایی طی سه ماه آینده آغاز می شود و به همین منظور باید زیر ساخت های لازم در این رابطه با حساسیت و دقت ویژه ای دنبال شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان گفت: یکی از ویژگی هایی که باید در صادرات کالاها به کشورهای عضو این اتحادیه مورد توجه قرار بگیرد ،کنار گذاشتن مزیت در تولید است، ما باید بر ویژگی مزیت در فروش محصولات تاکید کنیم.

حاجتی در زمینه ویژگی های کالاهای صادراتی به روسیه و دیگر اعضای اتحادیه اوراسیا، بیان داشت: صادرات محصولات ارگانیک از اهمیت بسیار زیادی برای این کشورها برخوردار است که در این رابطه شهرک های کشاورزی موجود در استان خوزستان می تواند به این نیاز پاسخ مناسبی بدهد.

وی ادامه داد: تولید محصولات ارگانیک حاصل از این شهرک ها با توجه به قیمت بالای آنها استفاده داخلی ندارد و باید برای مصارف صادراتی مورد استفاده قرار بگیرد.

بر اساس این گزارش، پس از سالها پیگیری مجوزهای مرز هوایی و پایانه صادراتی شهرستان دزفول در مرداد ماه سال گذشته صادر شد که مهمترین کاربرد آن صادرات محصولات کشاورزی اورگانیک استان به کشور روسیه عنوان می شود.

مجمع اقتصادی اوراسیا یک مجمع اقتصادی میان گروهی از کشورهای آسیایی و اروپایی محسوب می شود که جمهوری اسلامی نیز قرار است به عضویت آن دراید و در حال حاضر اعضای آن را کشورهای بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تشکیل می دهند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of