شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ Saturday 20 April 2024

معاون وزیر اقتصاد:

پولشویان از حسابهای اجاره ای کارتن خوابها استفاده می کنند

معاون وزیر اقتصاد با اشاره شناسایی حساب‌های بانکی اجاره‌ای گفت: عده‌ای برای انجام سوء استفاده‌های مورد نظر خود از افرادی که معمولا از اقشار ضعیف جامعه مانند کارتن خوابها استفاده می‌کنند و با سوء استفاده از هویت آنها نسبت به افتتاح حساب اقدام می‌کنند.

محمدعلی دهقان دهنوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره شناسایی حساب‌های بانکی بی‌هویت اظهار داشت: عنوان بی‌هویت برای این دسته از حساب‌ها درست نیست و به این حساب‌ها اصطلاحا حساب‌های اجاره‌ای گفته می‌شود چراکه بانک‌ها براساس قوانین و مقررات برای بازگشایی هر حسابی مراحل احراز هویت را انجام می‌دهند.

وی افزود: عده‌ای برای انجام سوء استفاده‌های مورد نظر خود از افرادی که معمولا از اقشار ضعیف جامعه مانند کارتن خواب‌ها استفاده می‌کنند و با سوء استفاده از هویت آنها نسبت به افتتاح حساب اقدام می‌کنند. این افراد یک بار در بانک حضور پیدا می‌کند و پس از احراز هویت، حساب بانکی به نام شخص افتتاح می‌شود و این روال کاملا قانونی به انجام می‌رسد.

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصادی ادامه داد: پس از آن اختیار حساب را به فردی که قصد سوء استفاده از این حساب را دارد می‌دهد و مبلغی هم به ازای آن دریافت می‌کند. می‌توان انواع سوء استفاده‌ها را از این حساب بانکی داشت. یک بخشی از سوء استفاده از این حساب‌های بانکی فرار مالیاتی است و بخش دیگر مربوط به مباحث پولشویی، سوء استفاده‌های مالی، کلاهبرداری و.. می‌شود.

دهقان دهنوی درباره نحوه شناسایی این حساب‌های اجاره‌ای گفت: شناسایی این حساب‌های اجاره‌ای دشوار است و تا زمانی که از آن حساب تخلفی آشکار نشود قابل شناسایی نخواهد بود چراکه مسیر قانونی خود را طی کرده است. برای مثال وقتی گردش مالی یک حسابی بالا باشد اداره امور مالیاتی تشخیص می‌دهد که باید صاحب حساب مالیات بپردازد و معمولا هم مالیات این حساب‌ها میلیاردی است. از طریق کد ملی صاحب حساب بررسی‌های مورد نیاز انجام می‌شود و اگر آن کد ملی هیچ مالیاتی پرداخت نکرده باشد مراحل دیگری از بررسی‌ها صورت می‌گیرد. در مسیر این بررسی‌ها شاهد آن هستیم که برخی از این حساب‌های بانکی با گردش بالا متعلق به کارتن خواب‌ها است.

وی با بیان اینکه بعضا دیده شده که در حساب افراد بی‌بضاعت چندین میلیارد تومان سپرده گذاری شده است و گردش مالی آن حساب هیچ تناسبی با وضعیت درآمدی صاحب حساب ندارد،‌ ادامه داد: کسی که حساب خود را اجاره داده است به لحاظ قانونی متخلف است و مجازاتی هم برای آن فرد هم دیده شده است. مالیات این حساب‌ها میلیاردی است و آن شخصی که حساب خود را اجاره داده است اگر صد سال هم در زندان باشد نمی‌تواند مالیات آن را تسویه کند.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: همچنین فردی که حساب اجاره کرده است مرتکب دو تخلف شده اول اینکه فعالیت مالی خود را در مسیر مخفی و نسبت به پولشویی اقدام کرده که هم جریمه‌های مالی سنگین و هم مجازات کیفری دارد و دوم اینکه استفاده از حساب فردی دیگر هم شامل مجازات کیفری می‌شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of