یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ Sunday 3 December 2023

برای نخستین بار ؛

خوزستان میزبان جشنواره ملی هنرهای نمایشی است

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان گفت: برای نخستین بار، استان خوزستان میزبانی جشنواره ملی هنرهای نمایشی ایران باحضور بیش از ۴۰۰ مهمان از سراسر کشور را برعهده دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، وحید کیانی در نشست خبری با اصحاب رسانه در نمایشگاه بزرگداشت هفته دولت اظهار داشت: شهیدان رجایی و باهنر دو الگوی موفق در عرصه مدیریت و مردم‌داری هستند.

وی با اشاره به این‌که راه‌برون رفت کشور از چالش‌های پیش‌رو حوزه فرهنگ است، بیان کرد: از شهریورماه سال گذشته فعالیت‌ها با برگزاری جشن‌های قصه‌گویی در شهرستان‌ها آغاز و نخستین دیواره‌نگاری کانون پرورش فکری استان نیز برگزار شد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان خاطرنشان کرد: برنامه‌های کانون براساس سیاست‌ها و اولویت‌های تعیین شده شامل ۴۰ عنوان برنامه فرهنگی، هنری، ادبی، اجتماعی و علمی با سنین ۶ تا ۱۶ سال هستند.

وی با بیان این‌که در استان خوزستان ۵۴ مرکز ثابت با اجراهای فرهنگی و هنری وجود دارد، گفت: سایر ادارات کل در استان خوزستان در ۲۷ شهر، ۲۷ اداره دارند اما کانون پرورش فکری باوجود اعتبارات کم اما در ۲۷ شهرستان، بیش از ۵۴ اداره فرهنگی دارد.

کیانی با اشاره به این‌که مراکز سیار شهری و روستایی کانون پرورش فکری خوزستان نیز فعالیت دارند، ادامه داد: حدود ۶ مرکز سیار وجود دارد که این تعداد برای استان نیز بسیار کم است. سیاستگزاری کانون پرورش فکری در سطح کشور برای توسعه فرهنگی، احیای فعالیت‌‌های سیار محور کانون است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان افزود: در آینده تقریبا مرکز ثابت تأسیس نخواهیم کرد و مسأله حائز اهمیت برای کانون، حضور به شکل سیار در مناطق دور و محروم است تا کودکان و نوجوانان از این فرصت استفاده کنند.

وی با بیان این‌که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان توان حضور در جمع تمامی جامعه هدف را ندارد، ادامه داد: ناوگان توسعه فعالیت‌های فرهنگی فرسوده و عموما به سن اسقاط رسیده‌اند.

کیانی با اشاره به این‌که کتاب به عنوان محور دانایی، عمده‌ترین فعالیت کانون را در بر می‌گیرد، اظهار داشت: تمامی مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان، مراکز کتابخانه‌ای هستند به این معنا که بامحوریت کتاب، فعالیت‌های فرهنگی و هنری پیش می‌روند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان تأکید کرد: نکته حائز اهمیت، تربیت کودک و نوجوان ارزش‌آفرین، با مهارت مثبت و خلاقانه است که ایران اسلامی آینده را تشکیل می‌دهند.

وی عنوان کرد: با برگزاری رویدادهای تخصصی در حوزه ادبیات و فرهنگ به دنبال راه‌اندازی فعالیت‌های تخصصی هستیم و به هر مرکز یک فرصت فرهنگی جذاب اختصاص داده شده تا یک رویداد و همایش را در دستور کار خود قرار دهد.

کیانی با اشاره به فعالیت بیش از ۸ انجمن تخصی ادبی و هنری در استان خوزستان، ادامه داد: انجمن هنرهای تجسمی، عکاسی، نمایش و سرود از دیگر فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان با اشاره به برگزاری جلسات «حال خوش زندگی»، گفت: این فعالیت‌ها در حوزه روانشناختی در ۸ محور برنامه‌ریزی و جلسات آن در حال برگزاری است.

وی با اشاره به جشنواره استانی قصه‌گویی، بیان کرد: برای اولین بار، استان خوزستان میزبانی جشنواره ملی هنرهای نمایشی ایران باحضور بیش از ۴۰۰ مهمان از سراسر کشور را برعهده دارد.

کیانی با اشاره به دستور کار راه‌اندازی سینمای کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری خوزستان، خاطرنشان کرد: با بخش خصوصی وارد قرار داد شده‌ایم و به زودی شاهد راه‌اندازی نخستین سینمای کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری استان خواهیم بود.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان با اشاره به تأسیس و راه‌اندازی ۴ پایگاه هنری و فرهنگی کانون در مناطق حاشیه، طی سال گذشته، ادامه داد: ملاشیه، زویه، علی‌آباد و عین دو اهواز این مراکز راه‌اندازی شده‌اند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of