یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ Sunday 23 June 2024

از دهم محرم ؛

زائران اربعین بدون روادید راهی کربلا می‌شوند

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند گفت: سفر زائران اربعین حسینی از دهم محرم بدون اخذ روادید از گذرگاه مرزی شلمچه در استان خوزستان امکانپذیر است.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند قدرت اله طمیمیان روز شنبه افزود: با توجه به توافق به عمل آمده بین جمهوری اسلامی ایران و کشور عراق، زائران اربعین از ۱۹ شهریورماه مصادف با دهم محرم لغایت هفتم آبان ماه ( ۳۰ صفر ۱۴۴۱) بدون نیاز به اخذ روادید و به شرط ثبت نام در سامانه سماح با گذرنامه معتبر می‌توانند راهی کشور عراق شوند.

وی با بیان اینکه لغو روادید صرفا برای بازه زمانی مذکور قابل اجرا خواهد بود گفت: خارج از این محدوده زمانی زائران موظف به اخذ روادید از طریق دفاتر زیارتی هستند.

طمیمیان افزود: با توجه به مصوبه ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) برای سفر به عتبات عالیات و شرکت در همایش بزرگ اربعین، ثبت نام در سامانه سماح الزامی است و نیروی انتظامی فقط به زائرانی که در سامانه سماح ثبت نام کرده اند اجازه خروج از کشور را می دهند.

وی با بیان اینکه ثبت نام قطعی زائران منوط به پرداخت هزینه های مصوب در سامانه سماح می باشد گفت: در صورت انصراف، هزینه ثبت نام پس از کسر خسارت به فرد منصرف از طریق شعب بانک ملی مسترد خواهد شد.

طمیمیان افزود: امکان انصراف تا ۲ روز قبل از تاریخ اعزام امکان پذیر است و پس از آن سامانه اجازه انصراف نخواهد داد.

وی افزود: ثبت نام در سامانه سماح و پرداخت هزینه های مصوب به منزله قرار گرفتن تحت پوشش خدمات بیمه ای و درمانی در داخل خاک عراق خواهد بود لذا زائران باید پس از ثبت نام، رسید را از سامانه سماح دریافت و شرایط و تعهدات بیمه را مطالعه کنند.

وی به زائران کربلا توصیه کرد برای پرداخت هزینه های مصوب از طریق درگاه پرداخت الکترونیک سامانه سماح اقدام نمایند و از پرداخت هرگونه وجه به صورت نقدی و یا هر روش دیگر خودداری کنند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند افزود: ثبت نام در سامانه سماح رایگان بوده و هزینه هایی که دریافت می شود فقط برای خدمات درمانی و بیمه ای زائران است که مجموعاً ۲۲۰ هزار ریال می باشد که به این مبلغ ، ۳۰ هزار ریال بابت حق الزحمه ثبت نام اضافه می‌شود.

در اربعین پارسال بیش از ۵۳۵ هزار زائر ایرانی و خارجی از مرز شلمچه تردد کردند که از این تعداد ۳۹۶ هزار و ۶۷۲ زائر ایرانی و ۱۳۸ هزار و ۴۷۰ نفر زائر خارجی بودند.

بیشترین تردد زائران اربعین حسینی در استان خوزستان از گذرگاه مرزی شلمچه در فاصله ۱۵ کیلومتری خرمشهر و ۲۰ کیلومتری بصره انجام می شود.

به گزارش ایرنا بر اساس تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، ۲۷ مهرماه ۱۳۹۸ مطابق با بیستم صفر روز اربعین حسینی است.

حرکت تدریجی کاروان‌های اربعین حسینی به سمت گذرگاه های بین المللی چذابه و شلمچه در استان خوزستان از هفتم مهرماه (اول صفر) شروع می‌شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of