دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ Monday 20 May 2024

/هفته ازدواج/

بالا و پایین ازدواج و طلاق در خوزستان

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان با تاکید بر لزوم افزایش آموزش در زمینه مهارت‌های زندگی و انتخاب همسر، گفت: اگر در این زمینه اقدام شود در کاهش طلاق ۳۰ تا ۴۰ درصد موفق خواهیم بود.

محمدصادق کریمی‌کیا در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه خوزستان، با اشاره به تغییرات شیوه‌های همسریابی اظهار کرد: اگر آموزش در زمینه مهارت‌های زندگی و انتخاب همسر افزایش یابد و به ارتقای شیوه‌های همسریابی و مسئولیت‌پذیری افراد قبل از ازدواج بپردازیم، می‌توانیم حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد در کاهش طلاق موفق باشیم.

وی با اشاره به تغییر سن ازدواج افزود: با این وجود، سن ازدواج ممکن است در افزایش مهارت زندگی تاثیری نداشته باشد. گاهی می‌گوییم یک نفر سن بالایی دارد و حتما باید ازدواج کند در حالی که باید با بلوغ اجتماعی ناشی از مهارت‌های زندگی، قدرت حل مساله را افزایش داد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان بیان کرد: اگر این آموزش‌ها ارائه شود قطعا در روند وقوع طلاق تاثیرگذار هستند و شاهد کاهش و تغییرات در روند طلاق خواهیم بود.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان با اشاره به وضعیت سن طلاق در خوزستان، گفت: در استان خوزستان آمار سنی طلاق‌ برای زوجه بیشتر بین ۲۱ تا ۲۴ سال و برای زوج بین ۲۵ تا ۲۸ سال است.

کریمی‌کیا بیان کرد: خوزستان در حوزه طلاق رتبه ۲۲ تا ۲۳ کشور را دارد و به ازای هر پنج ازدواج در سال یک طلاق ثبت می‌شود؛ تغییرات در سبک زندگی و موارد دیگر در کل کشور در طلاق تاثیر دارند اما رتبه خوزستان در این زمینه نگران کننده نیست.

۳۰ درصد طلاق‌های خوزستان در سال نخست ازدواج رخ می‌دهد

وی تصریح کرد: تقریبا از حدود ۵۰ هزار ازدواج در سال در خوزستان، حدود ۸ تا ۹ هزار طلاق ثبت می‌شود و ۳۰ درصد طلاق‌های خوزستان هم در سال نخست ازدواج رخ می‌دهد. این موضوع نشان می‌دهد اتفاقی در موضوع انتخاب و شیوه های همسریابی و شناخت زوجین وجود دارد.

کریمی‌کیا بیان کرد: مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی در طلاق بی‌تاثیر نیست و یکی از موارد عمده‌ای که طلاق را متاثر می‌کند، مواد مخدر است.

اعتیاد دلیل اصلی طلاق

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان ادامه داد: اعتیاد یکی از دلایل اصلی طلاق است؛ اعتیاد تقریبا ۵۰ تا ۶۰ درصد، دیگر آسیب‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر اعتیاد نباشد تقریبا ۵۰ درصد در آسیب‌های اجتماعی حوزه‌های دیگر کاهش خواهیم داشت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of