یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ Sunday 23 June 2024

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مسجد سلیمان:

مشکل خوزستان با این دولت‌ها و مجلس حل نمی‌شود

محسن رضایی گفت : ۲ سال است که به این نتیجه رسیدیم که با این دولت‌ها و مجلس مشکل استان خوزستان حل نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه مدیریت بحران در مسجدسلیمان، اظهار کرد: در زلزله بزرگ مسجدسلیمان یک نفر فوتی و ۸ نفر آسیب جدی دیدند که نشان‌دهنده تلفات کم در این حادثه بود اما مجموع خسارت به خانه‌ها، اموال مردم، خودروها و تجهیزات نشان‌دهنده بزرگی این حادثه است.

وی افزود: در این زلزله طبق برآوردهای اولیه به ۳ هزار واحد مسکونی بین ۱۰ تا ۵۰ درصد خسارت وارد شد که ۲ هزار واحد مسکونی در شهرها و یک هزار واحد در روستاها قرار دارند.

 دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: بر اساس گزارش جهاد کشاورزی حدود ۲۰۰ واحد دامداری پرورش ماهی در این زلزله آسیب دیدند که به اشتغال و تولید منطقه مرتبط است.

وی گفت: بخشی از زیربنا و زیرساخت‌های شهری و روستایی  و جاده‌های روستایی دچار آسیب و خسارت شدند.

رضایی با اشاره به لزوم امدادرسانی به مجروحان در مرحله اول، اظهار کرد: جلوگیری از سرقت‌ها و ایجاد امنیت در منطقه اهمیت زیادی دارد که در حال حاضر ناجا و سپاه امنیت منطقه را برقرار کردند.

لزوم اجرای طرح جامع شهری مسجدسلیمان

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به جبران خسارت مردم، عنوان کرد: در مرحله جبران خسارت مردم اولین گام ارزیابی دقیق و صحیح به‌صورت خانه‌به‌خانه است که در این موضوع باید مردم و ارزیاب‌ها همکاری لازم را داشته باشد و گزارش‌های دقیق و رسمی تهیه شود تا در زمان جبران خسارت اختلافات ایجاد نشود.

وی گفت: ارزیابی خسارات وارد شده باید علاوه بر منازل مسکونی از اموال آسیب دیده، واحدهای صنعتی و تولیدی انجام شود.

رضایی با اشاره به تفاوت مسجدسلیمان با دیگر شهرها، اظهار کرد: طرح جامع شهری مسجدسلیمان که حدود ۴ سال است مصوب شده است باید اجرایی شود که مشکل شهر برای حوادث آینده برطرف شود.

وی افزود: اجرای طرح جامع شهری مسجدسلیمان نباید مانع کمک‌ها به مردم زلزله‌زده و پرداخت خسارات به آن‌ها شود؛ ۳ هزار واحد مسکونی نباید تا زمان عملیاتی شدن طرح جامع بلاتکلیف باشند.

اختصاص درآمد ۲۰ حلقه چاه در مسجدسلیمان برای منطقه

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مشکلات گسترده خوزستان از جمله ریزگرد، سیل و تغییرات اقلیمی، عنوان کرد: ۲ سال است که به این نتیجه رسیدیم که با این دولت‌ها و مجلس مشکل استان خوزستان حل نمی‌شود به همین دلیل یک شورای راهبردی در تهران ویژه رسیدگی به مشکلات خوزستان به‌ویژه مشکلات شمال استان تشکیل شده است که همه سران استان، اعضای خبرگان رهبری و نماینده ولی فقیه در آن حضور دارند.

وی گفت: طبق دستور رهبری که مصوب شد ۵۰۰ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی خوزستان مدرنیزه شود در مرحله اول ۲۵۰ هزار هکتار آن آماده شد اما شمال خوزستان در مورد توجه قرار نگرفت که در شورای راهبردی ۴۰ هزار هکتار برای شمال استان در نظر گرفته شده در فاز دوم در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

رضایی با اشاره به طرح‌های ویژه شهر مسجدسلیمان، اظهار کرد: ۲۰ حلقه چاه نفت در مسجدسلیمان وجود دارد که پوشیده شده‌اند اما به شکل‌های جدید نفت از آن‌ها قابل بهره‌برداری است، در تلاش هستیم که برای ۱۵ سال درآمد حاصل از این چاه‌های نفت در اختیار شهرستان‌های منطقه از جمله مسجدسلیمان، لالی، اندیکا، هفتگل و گلگیر قرار بگیرد که باعث ایجاد یک آبادانی بزرگ در منطقه شود.

وی افزود: باید صندوق تهیه شود که فرماندار شهردار و فرد به نمایندگی از استاندار هیئت مدیره این صندوق به‌منظور هزینه درآمد نفتی برای منطقه شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of