شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ Saturday 24 February 2024

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز :

معضل قلیان در حال نهادینه شدن است

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: گاهی معضلی در میان قشری رواج می یابد که ویژه آن قشر است اما گاهی معضلی فراگیر می شود که این موضوع بسیار خطرناکتر است. متاسفانه معضل قلیان به صورت نرم و آهسته در حال نهادینه شدن در بین کلیه اقشار جامعه است.

به گزارش ایسنا، علیرضا عالیپور در مراسم معدوم سازی ۶ هزار قلیان که در پارک ساحلی کیانپارس برگزار شد، اظهار کرد: این مراسم نمادین بیانگر عزم مدیریت خوزستان، شهرداری، بهداشت و دستگاه های قضایی برای برچیدن یکی از مظاهر بی اخلاقی در جامعه است.
وی افزود: جمع آوری ۶ هزار قلیان نتیجه حدود چهار ماه کار سخت و پیچیده با کمک و حمایت های مرکز بهداشت، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی بود و تلاش شد با کمترین درگیری، تنش و حتی گاهی با وساطت این قلیانها جمع آوری شوند.
عالیپور در خصوص ریشه های معضل قلیان در اهواز بیان کرد: در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته جاده ها و پارک های ساحلی ایجاد شده اند و اکنون حدود ۵۰۰ هکتار در اطراف کارون فضای سبز وجود دارد؛ این فضا محدوده ای کاملا باز و غیرمحصور است که این خود بستری را برای این اعمال ناهنجار پدید می آورد. هرکسی در این فضا مرتکب جرمی از قبیل عرضه و استفاده غیرمجاز دخانیات شود، طبق قوانین متعدد از قبیل قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات باید با آن به عنوان جرم مشهود برخورد کرد.
معاون خدمات شهری شهرداری اهواز به مضرات قلیان اشاره کرد و گفت: تاکیدات و هشدارهای متعددی از جانب مسئولین درمانی و بهداشتی در خصوص فراگیری معضل قلیان اعلام شده است. گاهی معضلی در میان قشری رواج می یابد که ویژه آن قشر است اما گاهی معضلی فراگیر می شود که این موضوع بسیار خطرناکتر است. متاسفانه معضل قلیان به صورت نرم و آهسته در حال نهادینه شدن در بین کلیه اقشار جامعه است.
وی تاکید کرد: برخلاف باور عمومی، مصرف قلیان بسیار بدتر از سیگار است. قباحت اجتماعی، وجود مواد مخدر روانگردان در توتون ها و تنباکوها و عوارض خطرناک برای سلامتی تنها بخشی از معضلات قلیان است و نباید خوشحال باشیم که فرزندمان به جای سیگار، قلیان استعمال می کنند.
وی با قدردانی از همکاری مدیریت بهداشت و سلامت ادامه داد: این دستگاه همواره دغدغه سلامت مردم را دارند و در صحنه های مختلف از قبیل سیلاب اخیر و موضوع قلیان عملکرد خوبی داشته اند. خوشبختانه پلیس و دستگاه قضایی نیز عزم ویژه ای برای مقابله مظاهر بی انضباطی و بی اخلاقی عمومی در شهر دارند و شهرداری نیز مانند گذشته آمادگی همکاری در این زمینه را دارد.
معاون خدمات شهری شهرداری اهواز تصریح کرد: مهمترین نکته در مواجهه با چالشها و ناهنجاریها، ارتقای فرهنگ عمومی جامعه است که نقش اول و آخر را بازی می کند. مثلا مشاهده می کنیم معضلاتی مانند شرب خمر و بی حجابی در سایر کشورها رواج دارد اما فرهنگ عمومی در کشور ما  اجازه شایع شدن این سوءرفتارها را نمی دهد، گرچه برای رواج آنها سرمایه گذاری و تبلیغات گوناگونی هم از خارج کشور شود بنابراین با بالا بردن فرهنگ عمومی باید مصرف قلیان ریشه کن شود.
عالیپور افزود: شهرداری اهواز در حوزه فرهنگی فعالیتها و برنامه هایی را در دستور کار دارد. بیلبوردهای متعددی با محتوای پیامهای هشداردهنده در خصوص مضرات دخانیات و قلیان در مناسبتهای مختلف نصب شده اند. به همت سازمان فرهنگی حدود ۱۰۰ نمایش خیابانی اجرا شده و تیزرهای متعدد با این محتوا در فضای مجازی منتشر شده است. همچنین در سراهای محله و فرهنگسراها، آموزش های شهروندی در سطح مدارس و بیان مضرات دخانیات و قلیان یکی از اصلی ترین محتواها است.
وی بیان کرد: همچنین در حال فراهم کردن بستری مناسب برای فعالیتهای فرهنگی، هنری، ورزشی و در پارکها به ویژه پارکهای ساحلی هستیم زیرا براین باور هستیم که اگر پارکها محل فعالیتهای مفید شوند، خود به خود عرصه بر قلیان فروشها تنگ می شود.
معاون خدمات شهری شهرداری اهواز افزود: به زودی با همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضایی برنامه های خوبی برای مقابله با مظاهر بی انضباطی های اجتماعی در مناطق مختلف اجرا می شود که قطعاً در این مسیر نیازمند یاری مردم هستیم.
عالیپور گفت: امیدواریم با عزم موجود و با همکاری شهروندان بتوانیم شهری پاک و عاری از مظاهر بی اخلاقی داشته باشیم.

 

برچسب‌ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of