یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ Sunday 3 December 2023

حسینی شاهرودی؛

نرخ واقعی ارز کمتر از ۱۰ هزار تومان است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:: قبول داریم که وظیفه بانک مرکزی مدیریت در بازار ارز است ولی این دخالت باید تعادل ایجاد کند.

سیدحسن حسینی شاهرودی؛ سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص وضعیت بازار ارز گفت:کم‌کم به سمت بازار شناور ارز حرکت می کنیم، نرخ ارز باید در بازار تعیین و به گونه ای نباشد که از سوی دولت و به صورت دستوری اعمال شود. نقش بانک مرکزی باید نقش تعادلی باشد نه دستوری.

وی با بیان اینکه حوزه ارزی ما پیچیدگی خاص خود را دارد، ادامه داد: قبول داریم که وظیفه بانک مرکزی مدیریت در بازار ارز است ولی این دخالت باید تعادل ایجاد کند نه اینکه به صورت دستوری ورود پیدا کرده و نرخ ثابتی را برای آن مشخص کند.

تک نرخی کردن ارز در رقم ۴۲۰۰ تومان اشتباه بود

وی تایید کرد: سال گذشته اشتباهی که بانک مرکزی انجام داد این بود که نرخ ارز را تک نرخی کرد که این سیاست سبب افزایش نرخ ارز شد که پس از آن مجبور شدند که نرخ نیمایی و سنا را اعلام کردند که در حال حاضر ارز ۴ نرخی است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: طی چندماه گذشته شاهد تغییر در سیاست های بانک مرکزی بودیم و این سیاست‌ها به سمتی می رود که عرضه و تقاضا را بازار تعیین می کند و نقش بانک بانک مرکزی نقش تعادلی است.

مصاحبه اخیر رییس کل بانک مرکزی شبهه آور بود

وی تصریح کرد: رییس کل بانک مرکزی در مصاحبه‌ای که چند شب پیش در صداوسیما داشتند اعلام کردند که اگر ما بخواهیم، می توانیم نرخ ارز را از قیمت فعلی پایین تر آوریم و صحبت ایشان این شبهه را در ذهن ایجاد می کند که افزایش قیمت ارز در دست دولت بوده و شاید دلایلی برای این افزایش داشته است ولی اینکه رییس کل بانک مرکزی صراحتا این موضوع را اعلام کرده زیاد جالب نبود زیرا ارز را باید به دست بازار سپرد.

قیمت واقی ارز کمتر از ۱۰ هزار تومان است

حسینی شاهرودی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید کنترل بازار را داشته باشد نه اختیار آن را، افزود: چنانچه این روند ادامه داشته باشد و بانک مرکزی هم به سیاست های خود سرعت دهد قیمت ارز به تعادل بیشتری خواهد رسید و بایستی امسال نرخ واقعی ارز که کمتر از ۱۰ هزار تومان است را شاهد باشیم.

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of