سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ Tuesday 23 July 2024

پیش‌بینی بارندگی فراتر از نرمال برای پاییز امسال خوزستان

مدیرکل هواشناسی خوزستان از پیش‌بینی بارندگی‌های فراتر از نرمال در استان در پاییز امسال خبر داد.

محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت هوا در فصل پاییز اظهار کرد: بر اساس مدل‌های پیش‌بینی، وضعیت بارندگی در فصل پاییز امسال در خوزستان فراتر از نرمال خواهد بود.

وی با اشاره به پیش‌بینی وقوع زودهنگام بارندگی‌ها افزود: میانگین بارندگی در مهرماه در خوزستان ۵ میلیمتر است که در صورت وقوع بارندگی‌های بالاتر از نرمال، به ۱۰ میلیمتر می‌رسد. امسال جای نگرانی نیست و از آبان‌ماه بارندگی‌ها بهتر می‌شود و در آذرماه فوق‌العاده خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: میانگین بارندگی در آذرماه در پهنه خوزستان ۶۰ تا ۷۰ میلیمتر است که در صورت وقوع بارندگی‌های فراتر از نرمال ممکن است به ۹۰ میلیمتر هم برسد بنابراین باید در آذرماه بسیار مراقب باشیم.

سبزه‌زاری بیان کرد: در فصل پاییز سدهای خوزستان پر می‌شوند و پس از آن بیشتر مساله وقوع سیلاب‌ها نگران‌کننده است. در ابتدای زمستان اگر سدها کاملا پر باشند، با هر بارش خطر وقوع سیلاب وجود دارد بنابراین امسال کار سختی داریم و باید بارش‌ها دقیق پیش‌بینی شوند و برنامه‌ریزی دقیقی برای رهاسازی آب سدها داشته باشیم.

وی با اشاره به پیش‌بینی بارش‌های رگباری گفت: در فصل پاییز بیشتر در مناطق شهری آبگرفتگی رخ می‌دهد و شهرهایی که زیرساخت‌های مناسب ندارند، با هر بارش دچار آبگرفتگی می‌شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of