سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ Tuesday 3 October 2023

نماینده ولی فقیه در خوزستان :

تعطیلی ۳ روزه استان به‌دلیل گرما قابل قبول نیست

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان با بیان اینکه تعطیلی ۳ روزه استان خوزستان بدلیل گرما قابل قبول نیست گفت: این حقیر نمی پذیرم که تحت عنوان مدیریت انرژی سه روز در هفته را تعطیل کرد که به معنای این نیست که نباید انرژی را مدیریت کرد اما درگیر مسائل اقتصادی هستیم‌.

نماینده ولی فقیه در خوزستان با اشاره به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری رهبرمعظم انقلاب گفت: در این زمینه کشاورزی تشکیل و گزارش مستند از ۲۵۰ هزار هکتار عملیاتی شده ارائه داده شود تا اعتبار موردنیاز برای ۲۵۰ هزار هکتار مابقی نیز دریافت شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالنبی موسوی فرد در جمع مدیر و کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان که در دفتر امام جمعه اهواز برگزار شد، با بیان این‌که مراقبت از ماه مبارک رمضان دائمی باشد، اظهار داشت: این ماه برای روزه داران دستاورد معنوی داشته که حفظ آن بسیار با اهمیت و تقویت ایمان اثرگذار است.

وی بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی در حوزه معیشت مردم، تامین غذای حلال برای مردم و رفع وابستگی به سایر کشورها نقش اساسی برعهده دارد.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان عنوان کرد: در راستای منویات رهبرمعظم انقلاب اسلامی و ۴۰ ساله دوم انقلاب باید به سمت و سوی اول بودن در تمامی حوزه ها و مناطق گام برداشت که کشاورزی و درختکاری نیز از جمله آن است.

وی با اشاره به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری رهبرمعظم انقلاب گفت: در این زمینه کشاورزی تشکیل و گزارش مستند از ۲۵۰ هزار هکتار عملیاتی شده ارائه داده شود تا اعتبار موردنیاز برای ۲۵۰ هزار هکتار مابقی نیز دریافت شود.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی‌فرد ادامه داد: بخش عمده نابسامانی ها در حوزه کشاورزی و نخیلات براثر مسائل فرهنگی است و باتوجه به نگاه استعمارگرانه مبنی بر توجه جوانان به سمت شغل های دولتی و نفت را از بین برد.

امام جمعه اهواز خاطرنشان کرد: برخی در حوزه هایی همچون کشاورزی با عدم کشت بعضی محصولات به دنبال صرفه اقتصادی هستند اما هنگامی که غالب محصولات از خارج از کشور تهیه شود علاوه بر وابستگی، بیکاری جوانان را به همراه دارد.

وی تاکید کرد: براساس گزارش‌ها استان خوزستان توانایی تامین غذای بالغ بر ۳۵۰ میلیون تن نفر را دارد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد اظهار داشت: کل دنیا به بن نتیجه رسیده اند که دولت باید کوچک و بخش خصوصی بزرگ شود البته با این شرط که رها نشود. اکثر شرکت‌هایی که به بخش خصوصی واگذار شده مدیریت آنها توان لازم را ندارند.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان با اشاره به اینکه نقطه شروع و مقصد امور باید بررسی شود، بیان کرد: ابتدا باید تلاش کرد باوجود ترسالی و آب، دقت لازم در توزیع آن بین کشاورزان صورت گیرد.

وی گفت: در برخی کشورها که زمین‌های کشاورزی آنها غیرقابل کشت اما کشاورزی دارند به این دلیل است که آب شور را به آب شیرین تبدیل کرده اند. در این زمینه بستر برای کشور فراهم است چرا باوجود کمبود آب اما این کار صورت نمی گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد خاطرنشان کرد: امسال خرمای با قیمت ۳۵ تا ۵۰ هزار تومان در بازار را تجربه کردیم که این ناشی از خشکسالی سال قبل آن است. باید برنامه ریزی کرد تا در حوزه کشاورزی امنیت ایجاد شود.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان ادامه داد: گرانی برخی محصولات همچون سیب زمینی، پیاز و… به دلیل عدم مدیریت است. این محصولات دست چند دلار هستند و هر زمان که خواستند گلوی مردم را می فشارند.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی، اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری و شیرین کردن آب می توان به سمت و سوی مدیریت محصولات کشاورزی حرکت کرد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی‌فرد اظهار داشت: براساس گزارش‌ها برداشت آب در غالب مزارع روستاهای سیل زده به قدری از آنها صلب شده است. کشاورزان نهرهایی که براثر کشاورزی از بین رفته‌اند درخواست کرده‌اند که اکنون به آنها آب برسد.

امام جمعه اهواز با تاکید براینکه تعطیلی‌ها باید مدیریت شود، بیان کرد: استان که میزان بالایی مشکلات دارد و دشمن تمام عیار وارد جنگ شده نمی توان تنها با تعیین ساعت مشخصی مقابله کرد.

وی با بیان اینکه تعطیلی ۳ روزه استان خوزستان بدلیل گرما قابل قبول نیست گفت: این حقیر نمی پذیرم که تحت عنوان مدیریت انرژی سه روز در هفته را تعطیل کرد که به معنای این نیست که نباید انرژی را مدیریت کرد اما درگیر مسائل اقتصادی هستیم‌.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد عنوان کرد: برای نقاط و محل های کشاورزی سیل زده استان خوزستان کمیته هایی تشکیل، مشکلات و نیازمندی‌های آنها بررسی شود.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان تاکید کرد: باید تلاش کرد تا بستر را برای کشت تابستان در استان آماده کرد تا در غیراینصورت فقر بر فقر اضافه نشود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of