سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ Tuesday 14 July 2020

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان:

بدون بارندگی با کاهش آب روبه‌رو خواهیم بود

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: امیدوارم با بارش‌های بهار کمبود آب در استان جبران شود؛ اگر این اتفاق انجام نشد برای ادامه سال با کاهش آب روبه‌رو می شویم.

به گزارش مهر، داریوش بهارلویی ظهر یکشنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران اظهار کرد: در حوزه «آبخیز» با کاهش بارندگی روبه‌رو بوده‌ایم و نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد بارش در استان در حوزه آبی کاهش بارش داشتیم.

وی افزود: آخرین وضعیت سطح پوشش برفی در حوزه آبخیز استان ۳۵ درصد پوشش حوزه‌های آبخیز ما است که امید می‌رود برخی از کمبودهای آبی ما را بتواند جبران کند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: آخرین پیش‌بینی وضعیت که مرکز زمین شناسی کشور داشته است نشان می‌دهد که ما در ماه‌های پیش رو وضعیت نرمالی را از لحاظ بارندگی شاهد خواهیم بود.

بهارلویی عنوان کرد: میزان ورودی آب به مخازن و رودخانه‌های استان خوزستان که ۶ و نیم میلیارد مترمکعب است که در مجموع آب همه سدها و رودخانه‌های استان بود؛ این میزان در سال گذشته بیش از ۱۵ مترمکعب بوده است.

وی گفت: آخرین وضعیت آب در استان خوزستان که در حال حاضر هشت و هشت دهم میلیارد مترمکعب حجم خالی سدهای استان خوزستان که فضایی است برای کنترل بارش‌های زمستانه و به نظر می‌رسد در پایان اسفندماه نیز چیزی در همین حدود ظرفیت خالی تقریباً دو برابر از سال گذشته برای مهار سیلاب‌ها در سدها جا داشته باشیم.

وی با عنوان اینکه آب قابل برنامه‌ریزی چهار و نیم میلیارد مترمکعب بیشتر نیست، بیان کرد: در حال حاضر حدود هفت‌صد و ۲۰ متر در مجموع از سدهای استان در حال رهاسازی است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: امسال بالغ‌بر هفت و هشت دهم میلیارد مترمکعب، هفت هزار و ۸۰۰ میلیون مترمکعب از سطح استان خوزستان رهاسازی شده‌اند که در سال گذشته این رقم ۶ میلیارد مترمکعب بیشتر نبوده است.

وی گفت: امیدواریم پیش‌بینی‌های هواشناسی برای بارش‌های بهار این کمبودها جبران شود که اگر این اتفاق انجام نشد برای ادامه سال آبی با کاهش آب روبه‌رو خواهیم شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of