دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ Monday 13 July 2020

استاندار خوزستان:

۴درصد از درآمدهای توسعه مخازن نفتی صرف مسئولیت‌های اجتماعی می شود

استاندار خوزستان گفت: با پیگیری شورای اقتصاد کشور مسئولان وزارت نفت باید چهار درصد از درآمد همه پروژه‌های توسعه مخازن را در حوزه «مسئولیت‌های اجتماعی» هزینه کنند.

به گزارش مهر، غلامرضا شریعتی در آئین کلنگ زنی احداث کارخانه جمع آوری و فرآورش گازهای مشعل در حوزه «غرب کارون» اظهار کرد: باهمت مردم هزینه‌های زیادی برای استقلال کشور پرداخت کردیم و زمین‌های خوزستان شاهد ریخته شدن خون عزیزترین فرزندان این مرز و بوم بوده‌اند.

وی افزود: برای اینکه مردم آقای خودشان باشند و فرمان‌بر بیگانگان نباشند، تلاش بسیاری کردند؛ در مقابل تحریم‌های سختی برای به زانو درآوردن این مملکت به کشور تحمیل شد.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه تاکنون تیر دشمنان به سنگ خورده و موفق نشده‌اند، گفت: بنا به وعده الهی خداوند برای هر کدام از بندگان کافی است و نباید به کسی دیگر تکیه کرد؛ بر همین اساس عزت و استقلال مملکت را به راحتی از دست نمی‌دهیم.

شریعتی اضافه کرد: هیچ وقت هم راضی به سختی کشیدن و در تنگنا بودن مردم نیستیم ولی اگر قرار باشد بین سختی و ذلت یکی را انتخاب کنیم قطعاً ذلت نمی‌پذیریم؛ همچنین بله قربان گوی کسی نمی‌شویم که فقط به دنبال حفظ منافع خودش است.

وی عنوان کرد: روز گذشته جلسه توسعه، بهبود و بازیافت میادین نفتی پارسی و پرنج (دو مخزن بزرگ) در منطقه ابوالفارس بین رامهرمز و امیدیه حضور پیدا کردیم؛ در این طرح‌ها ۸۳۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم بوده است که با سرمایه‌گذاری‌های غیرمستقیم به ۱.۳ میلیارد دلار می‌رسد.

استاندار خوزستان یادآور شد: امروز هم در این مراسم هستیم و به نظرم این پروژه ۷ بُرد می‌تواند داشته باشد؛ ابتدا اینکه پتروشیمی امیرکبیر با ظرفیت بیشتری تولید و ضمن تأمین خوراک، وابستگی آن به بندر امام قطع می‌شود.

شریعتی بیان کرد: اجرای این پروژه به نفع مردم، محیط زیست، شرکت نفت و خود مشاور طرح است.

وی با اشاره به وجود ظرفیت گاز و پتروشیمی در استان خوزستان اظهار کرد: در گذشته از ظرفیت تبدیل گاز و ارسال آن برای خوراک پتروشیمی‌ها غافل شده بودند.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه طرح جمع آوری خاک‌های آلوده تحت عنوان «لندفیل» در دستور کار شرکت نفت و گاز اروندان است، گفت: با برنامه‌ریزی توسعه مخازن نفتی در غرب کارون تولید بیش از یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز برای این حوزه متصور شده‌اند که می‌تواند منافع مردم استان خوزستان را نیز افزایش دهد.

شریعتی با اشاره به اینکه منطقه غرب کارون می‌تواند عسلویه‌ای برای خوزستان باشد، عنوان کرد: گازی که تاکنون به غیر از ضرر و آلودگی محیط زیست هیچ منفعت رسانی نداشت طی یک اقدام با ارزش افزوده زیاد در مسیری خوب به خوراک پتروشیمی تبدیل می‌شود.

وی بیان کرد: اروندان هنوز ظرفیت خالی دارد که حدود ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه را به شرکت‌های پتروشیمی بفروشد.

استاندار خوزستان تأکید کرد: در عین حال که مکلف به حفظ و صیانت از منافع و ثروت ملی هستیم باید موانع منطقه‌ای را برای تولیدکنندگان به حداقل برسانیم تا به تولید منطقه بیفزایند؛ به خصوص در میادین مشترک که نباید ذره‌ای غفلت کنیم و فرصت‌هایی را که در گذشته از دست رفته است، دوباره از دست بدهیم.

شریعتی افزود: در عین حال باید از محیط زیست و سلامت جامعه حمایت کنیم که باید این مورد را هم‌زمان با تولید مدنظر داشته باشیم.

وی در پایان تصریح کرد: با پیگیری شورای اقتصاد کشور مسئولان وزارت نفت باید ۴ درصد از درآمد همه پروژه‌های توسعه مخازن را در حوزه «مسئولیت‌های اجتماعی» هزینه کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of