یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday 4 December 2022

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز :

چهار هزار و ۴۸۱ خوزستانی با عارضه تنفسی راهی بیمارستان شدند

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: چهار هزار و ۴۸۱ نفر با عارضه تنفسی، به دنبال بارندگی ۲۴ ساعت گذشته به مراکز درمانی زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی اهواز در خوزستان مراجعه‌ کردند.

فرهاد حمزه لویی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:این آمار مربوط به هشت صبح ۶ آبان تا هشت صبح هفتم آبان است که از این تعداد چهار هزار و ۴۳۲ نفر سرپایی درمان و ۱۶۰ نفر بستری‌ شدند.

وی افزود: همچنین روز یکشنبه هفته جاری نیز در پی بارش باران ۴۵۶ نفر با عارضه تنفسی به مراکز درمانی خوزستان مراجعه کردند.

در روزهای دوم و سوم آبان نیز ۵۸۱ نفر و ۲۸ مهر نیز ۲۸۶ نفر با عارضه تنفسی به بیمارستان های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اهواز مراجعه‌کردند.

در اواخر مهر پارسال نیز ۸۶ نفر با عارضه تنفسی همزمان با نخستین بارندگی‌ پاییزی و وقوع همزمان گرد و غبار راهی مراکز درمانی زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اهواز شدند.

در پی بارش نخستین بارش باران در آذر سال ۹۶، ۱۸۴ نفر با عارضه تنگی نفس به مراکز درمانی زیر مجموعه این دانشگاه مراجعه‌کردند.
تنگی نفس شهروندان خوزستانی همزمان با نخستین باران‌های پاییزی از سال ۱۳۹۲ آغاز شد و تا سال ۱۳۹۴ بیش از۶۰ هزارنفر به دلیل مشکلات تنفسی به مراکز درمانی مراجعه‌کردند.
۱۸ گزینه به عنوان عامل این تنگی نفس در خوزستان بررسی‌ شد و چهار احتمال “مشعل‌های چاه‌های نفت، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن زباله و گرده‌های گیاهی” به عنوان عامل تنگی‌نفس معرفی شدند.

دانشگاه علوم پزشکی اهواز در آخرین اعلام نظر، گرده درخت کونوکارپوس را به عنوان عامل اصلی این نفس‌تنگی ها معرفی‌کرد.

با توجه به تمهیدات انجام شده از جمله رعایت نکات پیشگیرانه از سوی مردم همچنین هرس درختان کونوکارپوس پیش از گل‌دهی در خوزستان، بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی خوزستان به دلیل عارضه تنگی نفس تا حدقابل ملاحظه‌ای کاهش‌یافت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of