پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ Thursday 2 December 2021

فرماندار ایذه :

روستای کوهستانی، امسال هم در سایه رانش کوه است

فرماندار ایذه بر لزوم جابه‌جایی سریع ۵۰ خانوار در معرض خطر روستای “میراحمد غریبی‌ها” در پی احتمال رانش کوه تاکید کرد.

مصطفی سمالی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت روستای میراحمد غریبی‌ها که در خطر رانش زمین قرار دارد، اظهار کرد: روستای میراحمد غریبی‌ها از توابع ایذه در حاشیه رودخانه کارون و در دامنه کوه‌های زاگرس قرار دارد. این روستا ۱۲۰ خانوار دارد که از این تعداد، منازل ۵۰ خانوار در معرض خطر قرار دارند و باید جابه‌جا شوند.

وی افزود: چند نقطه برای جابه‌جایی خانوارهای این روستا در نظر گرفته شده بود که از این نقاط، یک زمین در وسعت حدود ۱۵ هکتار در آن سوی رودخانه کارون تایید شده است اما متاسفانه اهالی این روستا هیچکدام از نقاط تعیین شده را جهت جابه‌جایی قبول نکرده‌اند در صورتی که باید همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند.

فرماندار ایذه گفت: با توجه به شرایط روستای میراحمد غریبی‌ها، مقرر شده است جابه‌جایی این خانوارها تا پایان سال جاری انجام شود و باید سریعا برای احداث منازل و جابه‌جایی خانوارها اقدام شود.

وی تصریح کرد: به این منظور باید زیرساخت‌های لازم را ادارات مربوطه فراهم کنند و اعتبارات احداث نیز از ستاد بحران و بنیاد مسکن تامین شود.

سمالی افزود: با توجه به فصل بارندگی و احتمال رانش زمین، برای این خانوارها مانند سال گذشته محل‌هایی امن در نظر گرفته خواهد شد تا در شرایط اضطراری در این اماکن اسکان یابند.

به گزارش ایسنا، فرماندار ایذه فروردین‌ماه امسال نیز با اشاره به ناپدید شدن روستای آبیدک زیلایی در استان کهگیلویه و بویراحمد، اظهار کرده بود: با توجه به اینکه روستای میراحمد در نزدیکی رودخانه کارون واقع است و بارندگی‌های شدیدی در بازه زمانی مشابه در این منطقه نیز رخ داده بود، احتمال ناپدید شدن روستای میراحمد غریبی‌ها نیز وجود داشت.

در اوایل سال جاری به دنبال بارش شدید باران و طغیان رودخانه‌ها در استان کهگیلویه و بویراحمد، روستای آبیدک زیلایی از توابع بویراحمد در پی رانش، به زیر زمین فرو رفت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of