جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ Friday 8 December 2023

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان:

غیبت دانشجویان زائر د ر ایام اربعین موجه است

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: پایگاه فرهنگی ستاد اربعین دانشگاهیان با هدف ارائه بسته های فرهنگی و الکترونیکی از فردا در پایانه مرزی شلمچه مستقر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، نشست خبری حجت‌الاسلام مرتضی مطهری پور رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با حضور اصحاب رسانه در دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان برگزار شد.

در این نشست، حجت‌الاسلام مطهری پور با اشاره به شور و اشتیاق وصف ناپذیر دانشجویان و اساتید در پیاده روی اربعین اظهار داشت: پیاده روی اربعین یک مجموعه عظیم مردمی و دینی است و شاهد شور و اشتیاق مردم و جامعه دانشگاهی برای شرکت در این پدیده عظیم فرهنگی هستیم.

دانشگاه های کشور همکاری خوبی با ستاد اربعین داشتند

وی با تشکر از تلاش‌ها و همکاری مسئولان دانشگاهی کشور، افزود: جامعه دانشگاهی کشور شامل دانشگاه های زیر نظر وزرات علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی امسال همکاری مناسبی در برگزاری باشکوه پیاده روی اربعین داشتند و دانشگاه ها امکانات خود را برای استقبال از زائرین حسینی بسیج کردند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان ادامه داد: ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان امسال بنا دارد برای زائرین دانشجویی که در این همایش بزرگ انسانی حضور پیدا می‌کنند، از لحاظ محتوایی و فرهنگی خدمت‌رسانی داشته باشد و غنای لازم را به سفر آنها ببخشد.

برنامه بدرقه زائران دانشگاهی در مرز شلمچه برگزار می‌شود

حجت الاسلام مطهری پور گفت: در این‌راستا برنامه بدرقه زائران دانشگاهی در مرز شلمچه از سوی ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان اجرایی از فردا برگزار می‌شود و دانشگاهیانی را که از مرز شلمچه عبور می‌کنند، بدرقه می شوند. امیدواریم بتوانیم از سال اینده در سایر مرزهای خروجی نیز پایگاه فرهنگی برپا کنیم.

وی درباره این طرح فرهنگی اظهار داشت: این طرح با مشارکت و همکاری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و با هدف ترویج فرهنگ مقاومت اجرا خواهد شد. زائران دانشگاهی برای دریافت خدمات فرهنگی ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان می‌توانند از طریق یک کد USSD به شماره #۲۵۴۲۵*۶۶۵۵* اقدام کنند و به صورت رایگان از این خدمات بهره مند شود.

خدمات الکترونیکی ستاد اربعین دانشگاهیان

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان ادامه داد: مهم‌ترین برنامه پیش بینی شده در این سامانه زیارت به نیابت از شهدای دانشجو است. بر این اساس هر زائر دانشگاهی حاضر در اربعین حسینی می‌تواند با شماره‌گیری این کد و انتخاب گزینه مورد نظر، به نیابت از یک شهید دانشجو سفر زیارتی خود را انجام دهد که در این سامانه اسم شهید به صورت کامل برای زائران ارسال می‌شود.

عضو ستاد ملی اربعین دانشگاهیان گفت: یکی دیگر از بخش‌های این بسته فرهنگی الکترونیکی رایگان، برگزاری مسابقه به‌صورت روزانه است و زائرین دانشگاهی می‌توانند با پاسخ‌گویی به این سوالات در مسابقات شرکت کنند و از هدایای پیش‌بینی شده که سفر زیارتی به مشهد و قم به مدت سه روز است، بهره‌مند شوند.

وی درباره خدمات این ستاد اظهار داشت: یکی دیگر از بخش‌های این سامانه، آشنایی با اماکن متبرکه کشور عراق است و همچنین یکی دیگر از بخش‌های آن نیز اطلاع رسانی برنامه‌های هیأت‌های مذهبی و سخنرانان شاخص در موکب‌های مسیر نجف تا کربلا است که افراد می‌توانند از طریق این سامانه،از برنامه‌های آن‌ها باخبر شوند.

عضو ستاد ملی دانشگاهیان ادامه داد: یکی دیگر از بخش‌های این سامانه اطلاع‌رسانی جایگاه موکب‌های ایرانی در مسیر است.اطلاعات مورد نیاز این موکب‌ها شناسایی و در قالب این سامانه بارگذاری شده است و افراد می‌توانند بر اساس نیاز خود از قبیل اسکان یا اطعام از برنامه‌های آن‌ها استفاده کنند.

ختم صلوات دانشجویی برای تعجیل در فرج آقا امام زمان(عج) در مسیر پیاده روی

حجت الاسلام مطهری پور گفت: یکی دیگر از بخش‌های این سامانه الکترونیکی ختم صلوات برای سلامتی امام زمان (عج) است که افراد با توجه به آن که سفارش شده است در مسیر پیاده روی اربعین به تسبیحات و اذکار توجه داشته باشند می‌توانند با انتخاب روزانه تعدادی صلوات، در این طرح شرکت کنند.

وی اظهار داشت: همچنین در این سامانه اطلاع‌رسانی موکب‌ها و مراکز خدماتی از جمله مراکز درمانی نیز پیش‌بینی شده است تا زائران در صورت نیاز بتوانند از اطلاعات لازم در خصوص مراکز امدادگران و هلال احمر نیز بهره‌مند شوند.

حجت الاسلام مطهری پور افزود: امسال تمامی اقدامات برای فراهم‌سازی بسترهای لازم برای حضور پرشور دانشگاهیان در اربعین حسینی انجام شده است، یکی از این اقدامات حذف وثیقه برای اخذ مجوز خروج دانشگاهیان است.

غیبت دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاهی در بازه اربعین موجه است

وی درباره مساله غیبت دانشجویان و اساتید گفت: غیبت دانشجویان و اساتید دانشگاهی بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده به دانشگاه‌ها در ایام اربعین حسینی به دلیل سفر به عتبات عالیات موجه است و برای کارکنان دانشگاه‌ها نیز مرخصی تشویقی پیام ماموریت بدون حقوق لحاظ می‌شود.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در پایان در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: اربعین ظرفیت عظیم و انسان سازی برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی است. لازم است مجموعه دانشگاهی در قالب پایان نامه و یا طرح تحقیقاتی به آسیب شناسی و اثرات تمدنی این راهپیمایی عظیم انسانی بپردازند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of