سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ Tuesday 3 October 2023

مدیرکل حوزه هنری استان خوزستان :

حوزه هنری خوزستان از کمبود اعتبار رنج می برد

اهواز – ایرنا – مدیرکل حوزه هنری استان خوزستان با اشاره به کمبود فضای آموزشی برای ترویج هنر انقلاب و تولید محصولات فاخر هنری و فرهنگی در استان گفت: نبود اعتبار کافی باعث کمبود فضای فیزیکی آموزشی ،فرهنگی و هنری در استان شده است که به همین دلیل پاسخگوی نیاز هنرمندان استان نیست.

سید شهاب الدین طباطبایی یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فرمانداران سایر شهرستان‌ها باید برای مهیا کردن فعالیت فرهنگی و هنری با حوزه هنری همکاری لازم را داشته باشند و اعتبار لازم را در خصوص ساخت مراکز هنری اختصاص دهند.

طباطبایی با اشاره به کمبود فضای آموزشی و دفاتر حوزه هنری در خوزستان ادامه داد: دفاتر حوزه هنری در شهرستان آبادان و دزفول به صورت متمرکز فعالیت می کنند اما در سایر شهرستان‌ها این مکان وجود ندارد و حوزه هنری این امکان را دارد که فضای جدیدی را در سایر شهرستان ها به مجموعه خود اختصاص دهد.

وی از ساخت یک دفتر حوزه هنری در شهرستان رامهرمز خبر داد و افزود: ساخت دفتر حوزه هنری در شهرستان رامهرمز آغاز شده است که با اتمام این دفتر کلیه فعالیت‌های تولیدی در زمینه محصولات هنری و فرهنگی ارائه خواهد شد.

مدیرکل حوزه هنری استان خوزستان بیان کرد: اساس کار حوزه هنری استان خوزستان تولید مبتنی بر شکل گیری تولید و محتوای انقلابی و فرهنگی در داخل و خارج از کشور است.

طباطبایی ادامه داد: با تولید و ساخت فیلم‌های انقلابی به سایر کشورهای جهان ترویج و اصل صدور فرهنگ انقلاب را دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به تولید و انتشار آلبوم‌های موسیقی اصیل ایرانی گفت: رونمایی از آلبوم موسیقی ملی و انقلابی “بی بی مریم ” شخصیت این بانوی بختیاری را به صورت شعر معرفی می‌کند.

مدیرکل حوزه هنری استان خوزستان از آلبوم دیگری به نام ” بوهون ” گفت و ادامه داد: آلبوم موسیقی “بوهون ” که به معنی “چادرهای ایل بختیاری” است با صدای علی تاجمیری در حال اتمام است که به زودی رونمایی خواهد شد.

طباطبایی موسیقی ملی و انقلابی را بسیار فاخر و ارزنده عنوان کرد و افزود: آلبوم موسیقی ” ایران ” که به زودی منتشر می‌شود از هفت آهنگ تشکیل شده که با موضوع اشعار حماسی، شهادت، انقلاب و دفاع مقدس توسط ارکستر خوزستانی نواخته شده که در حال اتمام است و به زودی رونمایی خواهد شد.

وی از تولید ۲ فیلم کوتاه در خوزستان خبر داد و ادامه داد: فیلم “مادر برفی ” با همکاری حوزه هنری خوزستان و انجمن سینمای جوانان چهارمحال و بختیاری که در زمستان ۹۷ کلید خورد اکنون مرحله تدوین خود را سپری می کند. این فیلم به زبان هنر با بهترین، گویا ترین و مؤثرترین شیوه انتقال مفاهیم ارزش‌های دفاع مقدس به نسل امروز در برابر هجمه‌های فرهنگی دشمن ساخته شده است.

طباطبایی از ۱۰ فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای گفت و افزود: ۲ فیلم مستند اجتماعی به مشاوره رخشان بنی اعتماد با همکاری حوزه هنری و عوامل خوزستانی در حال آماده سازی است.

مدیرکل حوزه هنری استان خوزستان به تولید ۱۲ کتاب ادبی هم اشاره کرد و اظهار داشت: در سال جاری تولیدات موفق و خوبی در زمینه کتاب داشته‌ایم که در مرحله چاپ هستند و به زودی مراسم رونمایی آنها به ترتیب برگزار می‌شود.

طباطبایی با بیان اینکه شب شعر «سه‌شنبه‌های مهربانی» به همت واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری خوزستان برگزار می‌شود گفت: این شب شعر فرصت خوبی است که علاوه بر پرورش شعر جوانان، فرصتی است تا آثار جوانان و پیشکسوتان این هنر رونمایی و منتشر شود.

وی از دریافت مجوز چاپ چهار کتاب دفاع مقدس و یک کتاب موسیقیایی قرآنی گفت و افزود: یک جلد کتاب موسیقی در حال آماده شدن است که نویسنده، قرآن را به زبان موسیقی به همراه نت پیاده کرده است.

مدیرکل حوزه هنری استان خوزستان به آثار تجسمی در گالری‌های خوزستان هم اشاره کرد و اظهار داشت: نقد و بررسی آثار هنری و تحلیل از جمله برنامه‌های هنری در گالری‌های خوزستان است.

طباطبایی افزود: به زودی نمایشگاه نقاشی در حمایت از سیل زدگان خوزستان در کویت برپا می‌شود که سود حاصل از فروش آثار این نمایشگاه برای کمک به سیل زدگان هزینه خواهد شد، این نمایشگاه تعاملی فرهنگی بین کشورهای همسایه است و نیز بازتاب بین المللی دارد.

مدیرکل حوزه هنری استان خوزستان گفت: در اماکنی که متعلق به حوزه هنری است کنسرت های موسیقی پاپ اجرا می شود و این نوع موسیقی بر اساس نیازسنجی جامعه تولید و اجرا می شود.

طباطبایی ادامه داد: تئاتر و نمایش یکی از هنرهای شاخص استان خوزستان است. سال گذشته این شاخه از هنر های تجسمی بیش از ۱۰ جایزه در جشنواره های ملی به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: خوزستان به دلیل داشتن گروه های تئاتر موفق در “تعزیه” به عنوان دبیرخانه تئاتر تعزیه کشور معرفی شده است.

به گزارش ایرنا طی چهار ماهه سال جاری تعداد ۲عدد کتاب پژوهشی و خاطرات دفاع مقدس به چاپ رسید ه است. در حوزه نمایش هفت نمایش خیابانی و ۶ صحنه ای اجرا و همچنین پنج فیلم کوتاه تولید و ۲ آلبوم موسیقی رونمایی شد. در حوزه هنر های تجسمی ۲ اثر نقاشی خط و۲۳ پورتره شهدای حادثه تروریستی ۳۱ شهریور اهواز تولید و تکمیل شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of