یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday 4 December 2022

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان :

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان با فنی و حرفه ای منعقد شد

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان گفت: تفاهم نامه همکاری بین این دانشگاه و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خوزستان در روز یکشنبه منعقد شد.

دکتر بهمن خسروی پور در حاشیه انعقاد این تفاهنامه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: این تفاهم نامه در راستای اجرای طرح ملی «توانمندسازی مهارتی دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی با رویکرد اشتغال»، موضوع مصوبه مورخ ۰۳/‏۰۹/‏۱۳۹۳‬ شورای عالی اشتغال و بند (ت) ماده چهار برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و نیز تکالیف مقرر برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ماده ۹ تصویب نامه کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خصوص «برنامه اشتغال فراگیر» و پیاده سازی دستورالعمل اجرایی «تاسیس و مدیریت مراکز مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی» به امضا رسید.

وی افزود: توانمندسازی دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی در راستای برآوردن نیاز کشور به منابع انسانی کارآمد و دارای تجارب فنی، مهارتی و حرفه ای، فراهم سازی بسترهای اشتغال مولد دانش آموختگان رشته های مختلف دانشگاهی و استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی ۲ طرف در راستای انجام ماموریت ها و تکالیف سازمانی از جمله اهداف این تفاهنامه است.

خسروی پور بیان کرد: از جمله تعهدات اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خوزستان شامل صدور مجوز تاسیس «مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی» برای دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، مطابق با ضوابط و مقررات، همکاری با دانشگاه در طراحی و هدایت برنامه‌های مهارت‌آموزی، مشاوره شغلی و آموزش دانشجویان از طریق معرفی نماینده اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خوزستان (مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان) برای عضویت در شورای راهبری «مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی» و به عنوان ریاست این شورا است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان ادامه داد: همکاری در شناسایی و صدور ابلاغ برای اعضای شورای راهبری «مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی» دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان و بررسی صلاحیت‌های فنی و تخصصی مربیان معرفی شده از سوی «مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی» و صدور ابلاغ مربیگری و ورود اطلاعات به سامانه مربوطه در پرتال جامع سازمان از دیگر تعهدات است.

وی در خصوص تعهدات دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان نیز گفت: پیگیری دریافت مجوز و تأسیس «مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی»، تامین فضای اداری «مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی» به همراه ملزومات مورد نیاز مطابق با دستورالعمل مربوطه از جمله این تعهدات است.

خسروی پور تعهدات مشترک بین ۲ طرف را شامل تشکیل کارگروه مشترک با معرفی رسمی نمایندگان، برای پیگیری، نظارت و عملیاتی کردن مفاد تفاهم نامه، همکاری یکسان در برگزاری همایش ها و کارگاه های آموزشی مشترک و همکاری یکسان در چاپ مقالات مرتبط با موضوع تفاهم نامه در نشریات و مجلات ۲ طرف بیان کرد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان اضافه کرد: این تفاهم‌نامه در هشت ماده و ۲ تبصره به امضا رسید و مدت اعتبار این تفاهم نامه از تاریخ امضا به مدت سه سال شمسی بوده و تمدید آن با توافق ۲ طرف امکان پذیر است.

وی گفت: هدف از راه اندازی مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی یا SCD این است که مهارت لازم برای دانشجو و دانشگاهیان ایجاد شود و محدودیتی در زمینه نوع تخصص دانشجو و عضو هیات علمی ندارد تا مهارتی ایجاد شود که فرد متقاضی در آینده بتواند در قالب مهارت کسب شده برای خود کسب و کار پایدار ایجاد کند.

خسروی پور با اشاره به اینکه رسالت دانشگاه‌های نسل سوم، کارآفرینی است بیان کرد: از مراحل چرخه کارآفرینی، آموزش مهارت، آشنایی با فضای کسب و کار، سرمایه و خطر پذیری در قالب دوره های مرکز SCD است.

وی اضافه کرد: در این مرکز دوره های عمومی کارآفرینی، سرمایه گذاری، بیمه و خطر پذیری (ریسک)، قابل تعریف است و دانشجو آماده ارایه ایده می شود.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان ادامه داد: در مراحل بعدی دانشجویان پس از کسب الفبای مهارت و کارآفرینی در مراکز SCD، ایده خود را با کمک مراکز خلاقیت و رشد دانشگاه‌ها بروز داده و به مرحله عمل و تولید در حد نمونه می رسانند و دانشگاه نیز از نظر مالی و علمی حمایت لازم را به عمل می آورد.

وی افزود: همچنین در قالب ایجاد شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری دانشگاهی ایده های کارآفرینانه به محصول تبدیل شده و کسب و کار پایدار خواهد شد.

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان از سال ۱۳۳۴ راه اندازی شد و به عنوان دومین مرکز تخصصی علوم کشاورزی در ایران، هم اکنون حدود یک هزار و ۷۰۰ دانشجوی فعال در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا دارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of