یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ Sunday 3 December 2023

مهران باباپور:

فرصت‌سوزی نکرده‌ایم

نائب رئیس شورای شهر اهواز با بیان اینکه تایید نشدن فرد منتخب برای تصدی شهرداری فرصت‌سوزی نیست، گفت: آئین نامه وزارت کشور درباره اینکه چه کسی می‌تواند شهردار باشد تفسیر متفاوتی دارد.

ه گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، در هفتاد و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اهواز، منصور کتانباف پس از بیست ماه تصدی سمت شهرداری اهواز با ۱۱ رای استیضاح شد همچنین در همین جلسه موسی شاعری با ۱۱ رای به عنوان سرپرست و شهردار منتخب شهر اهواز انتخاب شد.

آنچه که در این جلسه بیشتر از رأی آوردن استیضاح منصور کتانباف سبب تعجب و انتقاد مخالفان استیضاح شد نداشتن سابقه و مدرک مورد تایید وزارت کشور بود به طوری که حسین حیدری عضو با سابقه شورای شهر خطاب به هیئت رئیسه شورای شهر اهواز گفت: گزینه فعلی صلاحیت شهردار شدن را ندارد. شهردار کلانشهر باید ۹ سال سابقه مدیریت ارشد داشته باشد. چرا چنین کاری می‌شود در حالی که می‌دانیم وزارت کشور آقای شاعری را تایید نمی‌کند ؟ اما موافقان استیضاح کتانباف معتقد بودند که باید منتظر تایید وزارت کشور بود و با ۱۱ رای اعتماد صددرصدی فرد منتخب به عنوان شهردار را فردی مورد تایید وزارت می‌دانستند.

تفسیر متفاوت عضو شورای شهر اهواز از آئین نامه جدید وزارت کشور

مهران باباپور نائب رئیس شورای شهر اهواز درباره رعایت قانون در انتخاب شهردار اظهار داشت: آئین نامه  وزارت کشور درباره اینکه چه کسی می‌تواند شهردار باشد تفسیر متفاوتی دارد به عنوان مثال در آئین نامه گفته شده است که فرد انتخاب شده باید سابقه معاونت داشته باشد که فرد منتخب توسط اعضای شورا این ویژگی را دارد و یا اینکه در بخش دیگر از آئین‌نامه آمده که وزارت کشور می‌تواند فردی با مدرک دیپلم را به عنوان شهردار انتخاب کند اما باید بگویم که تمام این شرایط به نتیجه بررسی توسط وزارت کشور برمی‌گردد.

وی افزود: در آئین نامه جدید که برخی اصلاحات در آن صورت گرفته شده مجددا سوابقی که فرد در نهادهای خصوصی و غیر دولتی داشته را به عنوان  سوابق  در نظر می‌گیرد البته در این مورد وزارت کشور یک چارچوبی را در نظر گرفته است و اگر فرد مطابق با چارچوب باشد این امتیاز را به فرد معرفی شده می‌دهد.

نائب رئیس شورای شهر اهواز گفت: اعضای شورای شهر نیز با توجه به شاخص‌ها؛ فردی را انتخاب کردند که چند سال در معاونت فرهنگی شهرداری اهواز در حال خدمت بوده و دارای مدرک فوق لیسانس علوم سیاسی است و  با توجه به صلاحدید شورای شهر اهواز به جمع‌بندی رسیدیم  که فرد منتخب شده دارای شاخص‌های لازم است منتهی این موضوع را باید در نظر بگیریم که بخشی از انتخاب به  تایید نهایی وزارت کشور برمی‌گردد.

وی تصریح‌کرد: اعضای شورای شهر فرد منتخب برای تصدی شورای شهر را به عنوان سرپرست انتخاب کرده بودند بنابراین اگر صلاحیت وی تایید شد که هیچ و اگر تایید نشد وزارت کشور باید علت عدم صلاحیت را بیان کند زیرا نظر نهایی برای تصدی در سمت شهردار به وزارت کشور بستگی دارد.

شورای شهر مطابق با آئین نامه وزارت کشور عمل کرده است

باباپور درباره بند موجود در آئین نامه جدید وزارت کشور که به صراحت گفته شده فرد منتخب باید ۹ سال سابقه اجرایی داشته باشد، گفت:در آئین نامه جدید وزارت کشور گفته نشده است که ۹ سال سابقه اجرایی در مقام معاونت، مدیرکل  یا فرماندار باشد بلکه فقط گفته است که فرد باید ۹ سال سابقه داشته باشد و فرد منتخب شده برای شهرداری اهواز ۱۴ سال در منصب‌های خصوصی  و سابقه حضور در معاونت فرهنگی را دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر فرد منتخب  توسط وزارت کشور تایید نشود  اعضای شورای شهر چه پاسخی به افکار عمومی برای  انتخاب شهردار جدید آن هم در برهه زمانی حساس دارند، گفت: شهردار سابق با تمام تلاش‌هایی که به صورت شبانه‌روزی انجام داد اما بدنه شهرداری دچار بی تحرکی و روزمرگی شده بود بنابراین نیاز بود فردی وارد شهرداری شود که تحرکی به مدیران میانی شهرداری بدهد به طوری که در حال حاضر نسبت به گذشته می‌توان گفت که بارقه امیدی در مدیریت‌های مختلف شهرداری ایجاد شده است.

نائب رئیس شورای شهر اهواز با بیان اینکه تایید نشدن فرد منتخب برای تصدی شهرداری اهواز فرصت سوزی تلقی نمی‌شود، افزود: قانون به شورا این اختیار را داده است که با توجه به وظیفه نظارتی هرگاه مشاهده کند که شهرداری نیازمند تغییراتی است باید تغییرات  لازم را اعمال کند در ضمن شورا اینگونه نیست که همه به یک شیوه فکر کنند بلکه ۱۳ نفر عضو دارد و هر عضوی سلیقه و برداشتی از قانون و عملکردها دارد بنابراین به جمع بندی رسیدیم که اگر تغییرات مدیریتی در شهرداری انجام شود می‌تواند بهتر مشکلات و معضلات موجود در شهر را رفع کند.

وی تصریح‌کرد: استیضاح شهردار سابق و انتخاب فردی برای تصدی این پست دلایل مختلفی داشت که یکی از این موارد این است چون دوران سرپرستی چون یک دوران گذرا است بنابراین معمولا اتفاقاتی در دوران سرپرستی پیش می‌آمد که تبعاتی برای شهرداری و شهروندان داشت به همین منظور شورا قصد داشت در دوران سرپرستی؛ شهرداری را انتخاب کنیم که نگاهش یک نگاه گذرا به شهرداری نباشد.

باباپور افزود: دلیل دوم  این است که شورا و شهرداری  به این نتیجه رسیدند که اگر بخواهند فردی را سرپرست و به دنبال فرد دیگری برای تصدی شهرداری اهواز باشند بدون شک دچار چالش‌هایی از جمله گسستگی در انسجام خواهیم شد بنابراین به این نتیجه رسیدیم که گزینه انتخاب شده  با وجود جوان بودن اما توانایی تعاملات با مقامات مختلف را دارد و می‌تواند فرد مناسبی برای منصب شهرداری اهواز باشد.

تصمیم عجیب سرپرست  شهرداری برای مدیران زیرمجموعه؛ نقض  شعار شفافیت در ابتدای ورود!

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا سرپرست شهرداری در بدو آغاز کار خود تمام مدیران شهرداری را در بازه حساس پساسیلاب ممنوع المصاحبه کرده، گفت: به نظر بنده این اقدام حرکت بدی نیست زیرا به عنوان مثال در جریان سیلاب شاهد تناقض در نظرات مسئولان چه در سطح استان و چه در سطح شهری و اصحاب رسانه بودیم بنابراین برای رسیدن به یک اتفاق نظر و جلوگیری از چالش‌های پیش‌رو گفتند که تمام نظرها و مصاحبه‌ها توسط مسئول روابط عمومی یا سخنگوی شهرداری بیان شوند.

نائب رئیس شورای شهر اهواز تصریح‌کرد: مصاحبه درباره مسائل روزمره بااصحاب رسانه صورت خوشی ندارد و معتقد هستیم این نوع رفتار نه تنها کاری را پیش نمی‌برد بلکه سبب مشکلاتی نیز می‌شود البته باید به این نظریه و ایده سرپرست فرصت دهیم تا ببینیم می‌تواند کارساز باشد یا خیر.

هر عضو و یک تفسیر از آئین نامه وزارت کشور

سخنان مهران باباپور نائب رئیس شورای شهر اهواز درباره عدم صراحت و تفسیر پذیری آئین نامه وزارت در حالی است که مطابق تصویب نامه هیئت وزیران در شهرهای بالای یک میلیون نفر شرایط زیر ( تصاویر درج شده ) جزء شرایط اصلی ذکر شده و این موضوع نیازی به تفسیر و تعبیر ندارد و و کاملا شفاف است و دیگر اینکه تایید تصمیم سرپرست شهرداری اهواز و منتخب اعضای شورای شهر اهواز  به عنوان شهردار آینده در همان بدو ورود نه تنها شعار اعضای شورای شهر مبنی بر شفافیت سازیرا نقض کرده بلکه مانع از انتشار اخبار صحیح از سوی مسئولان و متولیانی است که به صورت مستقیم با موضوعات سازمان‌های خود درگیر هستند.

بنابراین شورای شهر اهواز در این برهه حساس باید بیشتر از پیش به شعارهای انتخاباتی خود بپردازند و اعضای وابسته به حزب جمنا هستند بیشتر از سایرین باید نسبت به موضوعات ضد و نقیض پیش آمده از جمله مدرک شهردار، سابقه مورد تایید وزارت کشور و تصمیمات غیر اصولی سرپرست انتخاب شده و منتخب برای مدیریت شهری  توجه داشته باشند تا شهر و مجموعه شهری را از چالش های پیش‌رو نجات دهند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of