جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ Friday 21 January 2022

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان:

تنها ۴ درصد حجم مفید مخازن سدهای خوزستان آب دارند

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: هر چند بارشهای روزهای اخیر در برخی نقاط استان خوزستان مناسب و سبب تامین آب برای زمینهای کشاورزی گردید، اما از نظر منابع آب، تنش آبی در استان همچنان پابرجاست و تنها ۴ درصد از حجم مفید مخازن سدهای خوزستان دارای آب است.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، “فرهاد ایزدجو” در خصوص وضعیت بارش های چند روز گذشته در خوزستان گفت:در پی فعالیت سامانه بارشی از تاریخ ۲۹ آبان تا اول آذر ماه، دبی رودخانه های مارون، کارون و دز در اثر فعال شدن مسیل ها و حوضه میانی افزایش یافت و بیشترین بارش ثبت شده در استان در بازه زمانی فوق در شهرستان شوشتر بود که در طی سه روز ۸۳ میلیمتر بارش اتفاق افتاد.

وی افزود:در حوضه کارون با بارش مناسب در شهرستانهای شوشتر و گتوند، حوضه میانی شور دشت بزرگ در پایین دست سد گتوند علیا فعال گردید، که در اثر آن دبی رودخانه کارون در مقطع اهواز به بیش از ۴۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسید. همچنین در حوضه دز نیز بارشهای مناسبی در شهرستان دزفول اتفاق افتاد که علاوه بر افزایش دبی رودخانه دز، سبب کاهش نیاز آبی بخش کشاورزی در پایین دست گردید و در حوضه مارون، بارشهای مناسبی بخصوص در پایین دست سد اتفاق افتاد که دبی ورودی لحظه ای به سد رامشیر به ۱۶۰ متر مکعب بر ثانیه رسید.

ایزدجو از عدم تاثیر این بارش ها بر میزان ذخیره مخازن سدها خبر داد و گفت:بارشهای اتفاق افتاده در بازه زمانی ۲۹ آبان تا اول آذر ماه سبب کاهش نیاز کشاورزی و تامین آب اول برخی از کشتهای منطقه بخصوص در حوضه مارون و جراحی گردید،اما آورد آب مناسبی به سدها اتفاق نیافتاده و حجم قابل توجهی در مخازن سدها ذخیره نگردید و از نظر منابع آب، تنش آبی در خوزستان همچنان پابرجاست و تنها ۴ درصد از حجم مفید مخازن سدهای استان دارای آب است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of