جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ Friday 21 January 2022

صید میگو در صیدگاه‌های خوزستان ممنوع شد

مدیرکل شیلات خوزستان گفت: صدور مجوز صید میگو برای شناورهای صیادی در صیدگاه‌های استان ممنوع شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فتح‌الله ابوعلی در خصوص جزئیات خبر اظهار کرد: طبق بررسی‌های کارشناسی و ارزیابی ذخایر صورت گرفته توسط پژوهشکده آبزی پروری آب‌های جنوب کشور و درخواست اتحادیه تعاونی‌های خدماتی صید استان و مصوبه کمیته مدیریت صید شیلات خوزستان، صدور مجوز صید میگو به‌منظور حفاظت از ذخایر گونه مذکور در صیدگاه‌های خوزستان از امروز (۶ آذرماه ۱۴۰۰) ممنوع اعلام شد.

وی افزود: در همین راستا هرگونه صید، حمل و جابه‌جایی میگو و ادوات صید از ۱۳ آذرماه امسال در صیدگاه‌های استان و بنادر ماهیگیری ممنوع و یگان حفاظت از منابع آبزی استان خوزستان مکلف به برخورد با متخلفان خواهد بود.

مدیرکل شیلات خوزستان با بیان اینکه صید میگو در ۲ فصل تابستانه و پاییزه انجام می‌شود، توضیح داد: صید تابستانه میگو (در صیدگاه بحرکان) فصل اول صید به شمار می‌رود و هر ساله از اوایل یا اواسط مردادماه آغاز و به مدت ۴۵ تا ۵۰ روز ادامه دارد.

ابوعلی با اشاره به فصل دوم صید میگو در استان یادآور شد: صید پاییزه (در صیدگاه لیفه و بوسیف) نیز معمولاً از اوایل آبان ماه شروع و به مدت مذکور ادامه دارد.

وی افزود: معمولاً سه گونه میگو ببری (صورتی)، سفید سرتیز و خنجری از این صیدگاه‌ها صید می‌شوند و از خانواده پنائیده هستند.

مدیرکل شیلات خوزستان، میزان صید فصل تابستانه (بحرکان) در سال جاری را یک هزار و ۲۳۲ تن اعلام کرد و گفت: میزان صید تابستانه میگو نسبت به مدت مشابه سال گذشته که یک هزار و ۳۸۶ تن بوده که کاهش ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد.

ابوعلی بیان کرد: کاهش ذخایر آبزیان، فعالیت قایق‌های غیرمجاز، ورود فاضلاب‌های صنعتی و شهری به صیدگاه‌ها، خشک‌سالی و استفاده بی‌رویه از ادوات صید غیرمجاز از علل عمده کاهش صید تابستانه در سال جاری است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of